Stanje u kome se nalazi naš životni prostor direktno utiče na našu organizaciju, a dobra organizacija je preduslov za duševni mir i život bez stresa.
Da li vam se nekada desilo da vam se zavrti u glavi od količine odeće koju posedujete? Da li se osećate poraženo svakog puta kada stanete ispred ormana punog odeće i shvatite da nemate šta da obučete?
Ako je odgovor potvrdan, ono što vam treba jeste reorganizacija vašeg garderobera. Srećom, ovaj proces ne podrazumeva ništa komplikovano, a dobro odrađen posao rezultiraće boljom organizacijom i još boljim stilom!
U nastavku teksta otkrivamo vam 5 saveta za postizanje sređenog i funkcionalanog garderobera.
Često čujemo kako naše neposredno okruženje i stanje u kome se ono nalazi zapravo odražavaju red ili zbrku u našim mislima. Jedni kažu da zbrka u sobi utiče na zbrku u glavi, dok drugi izjavljuju da im kreativni nered donosi unutrašnji mir. Bilo kako bilo, velika količina stvari pretrpava naš životni prostor i podsvesno nas guši.
Možda je upravo zbog toga minimalizam sve popularniji stil enterijera, kome moderna domaćinstva danas sve češće teže. Slobodan prostor i čistina pred očima smiruju naš duh i otklanjaju stres iz života. Jednako koliko je bitno težiti minimalizmu u celom domu, bitno je težiti minimalizmu i u ormanu.
Teško je oprostiti se od komada odeće za koje smo se emotivno vezali, a tu je i ona čuvena misao “Ko zna kad će mi zatrebati”. Međutim, velika generalka ormana svima nam je potrebna.
Ukoliko vam se često čini da nemate šta da obučete, a orman vam je pun garderobe, to znači da je vreme da izbacite gomilu stare odeće i zamenite je odabranim komadima nove.
Ni obuća nije izuzetak. Zamenite stare cipele i sandale komadima koji će se slagati uz svaki vaš autfit, kako biste iskorisitli njihov pun potencijal. Letnja obuća u beogradskim prodavnicama ove sezone dostupna je u mnogim modelima, na vama je samo da odaberete onu koja će najbolje služiti svrsi.
Zlatno pravilo glasi “Ako ga niste obukli već godinu dana, onda je vreme da se izbaci”, i kad malo bolje razmislite, zaista je tako. Ukoliko niste dobili priliku da određen komad odeće obučete bar jednom u toku cele godine, to znači da ga vrlo verovatno ni u budućnosti nećete obući.
Možda više nije vaš broj, možda vam se promenio ukus, ali sama činjenica da već godinu dana niste posegnuli za njim znači da više nije u vašem fazonu. Kada pravimo veliko sređivanje ormana, svim takvim komadima pronalazimo upotrebu u svojim mislima, ali da su se tokom prethodne godeen nekom magijom izgubili, mi to možda ni ne bismo primetili.
Zato, kada sledećeg puta svoje slobodno vreme budete proveli u sređivanju ormana budite iskreni prema sebi, i izbacite stvari koje zaista ne nosite kako biste napravili mesta za nove koje ćete nositi.
Poenta velikog sređivanja ormana nije izbacivanje sve svoje stare odeće kako biste je zamenili novom. Ovo je nužna aktivnost tokom procesa, ali prilikom kupovine nove odeće morate biti mnogo pažljiviji nego pre i ući u nju sa unapred osmišljenim planom.
Ukoliko želite da postignete minimalizam o kome smo pričali, 60 komada izbačene odeće morate zameniti sa samo 20-ak novih. Zato uvek imajte na umu sledeće: komadi odeće koju odaberete moraju se slagati jedni uz druge, kako biste uz ograničen broj artikala postigli mnoštvo kombinacija.
Sposobnost kombinovanja boja, dezena i modela ovde će biti od ključne važnosti. Zato u vam u nastavku teksta navodimo dva najbitnija pravila za uspešno kombovanje odeće.
Što je veći broj boja, to je manja mogućnost kombinovanja. Upravo zato većina kapsula ormana poseduje samo nekoliko boja u različitim nijansama.
Jedna od zanimljivih kombinacija jesu crna, bela i teksas plava. Zapravo, neutralne boje poput crne, bele i sive uvek vam mogu biti osnova, a uz njih se možete odlučiti za jednu jarku boju, poput ružičaste, koja će uneti malo živosti u vaš stil.
Ukoliko volite nežan stil, možete odabrati paletu u kojoj dominiraju nijanse bele, bež i bejbi roze, a ako vam lepo stoje zemljani tonovi, možete se odlučiti za kombinaciju braon, narandžaste i zagasito zelene.
Sledeće na šta treba da obratite pažnju jesu modeli. Prvo pravilo je da birate modele koji vam laskaju i u kojima se osećate lepo i udobno, kako ne biste došli u situaciju da nedavno kupljena odeća brzo počne da vam se ne sviđa.
Zatim, birajte komade odeće koji se dobro slažu jedni uz druge. Ukoliko ćete nositi pretežno duboke pantalone i suknje, odaberite bluze i košulje koje su kraće, ili one koje će lako moći da se upašu.
Takođe, nemojte kupovati kardigane sa uskim rukavima ukoliko vam većina bluza ima široke ili pufnaste rukave, jer će vam u tom slučaju kardigani verovatno završiti zaboravljeni negde u pozadini ormana.
Za kraj zapamtite da je minimalizam ključ ka dobroj organizaciji. Nadamo se da vam je naš tekst bio koristan, a ukoliko su vam potrebni dodatni saveti o organizaciji životnog i poslovnog prostora, možete ih pronaći u našem odeljku organizacija i dekoracija.