Plivanje je jedna od najboljih aktivnosti za decu. Ne samo da je prijatna i odlična vežba, već je i neophodna veština. Uz pravi pristup, vaše dete će se osećati udobno u vodi i znati sve osnove bezbednog plivanja. Ako su vam potrebne smernice kako naučiti dete da pliva, tu smo da vam predložmo korake koje možete pratiti.
Veoma je uobičajeno da mala deca razviju strah od vode i da se roditelji osećaju frustrirano u nameri da pomognu svojoj deci da prevaziđu ove strahove.
Možda nikada nećete saznati šta ga je tačno izazvalo, da li je to bio zvuk odvoda u kadi ili veš mašina ili možda neke situacije poput sekvence iz crtanog filma. Za ovaj neopravdani strah možete kriviti razvojnu nezrelost u većini slučajeva.
Mnogo je načina kako se osloboditi straha od vode i tako pomoći mališanu da uživa u letnjim avanturama, ali najvažnije je imati razumevanja i razgovarati sa detetom kako biste bolje razumeli njegove brige.
Stvaranje pozitivnog okruženja učiniće dete hrabrijim. Ono mora da se oseća sigurno i bezbedno u blizini vode. Fokusirajte se na igru i zabavu kao i na podizanje samopouzdanja deteta pozitivno ga ohrabrujući.
Bitno je da ga postepeno približavate vodi izbegavajući prisiljavanje ili kažnjavanje. Počnite sa prskanjem, mlataranjem nogama i rukama u plićaku dok ono samo ne poželi da uđe najpre do članaka, pa zatim do kolena, struka, dok se konačno skroz ne pokvasi.
Važno je da pratite tempo deteta i ne forsirate ga da prelazi granicu sopstvene udobnosti.
Igra je najbolji način da vašeg mališana oslobodite kočnica. Oprema za plivanje će vam pomoći kao i plastične igračke, loptice, naočare za plivanje sa likovima superheroja. Bacanje kamenčića može biti prvi korak ka oslobađanju.
Igre traženja zakopanog blaga na dnu mora pomoći će vam da dete poželi i da zaroni samo licem. Možda nije loša ideja da mu obučete prsluk za plivanje za decu kako bi osećao veću sigurnost.
Zato je lepo da mu objasnite da disanje pod vodom nije moguće i da mora da zatvori usta i zadrži dah dok potapa glavu. Ponekad je demonstracija najbolji način, zato zaronite I pokažite vašem malom junaku kako je voda prijatelj. Možda će tako najjednostavnije prevazići strah i samim tim brže naučiti da pliva.
Važno je da budete strpljivi, blagi, da ga ohrabrujete i nagradite pohvalom svaki mali korak koji napravi.
Kada ste učinili da se vaše dete oseća udobno u vodi, vreme je prve plivačke veštine. Započnite igru tako što ćete zajedno plivati kao neki superjunak.
Plivanje za decu ima veze sa supermoćima. Kažite mu da zamisli da ima neke magične sposobnosti koje mu pomažu da klizi kroz vodu. Neka ispruži ruke i pokreće nogice kako bi napravio talase poput vodene sile.
Naredni korak je da naučite dete da pluta na leđima. Stavite vašu ruku ispod njegovih leđa kao potporu sve dok se potpuno ne opusti i ne počne samostalno da se održava na površini.
Pokreti nogu i ruku najpre se probaju na suvom, a onda se polako prenose u bazen ili more. Dok vežbate pokrete nogama koristite pomagala kao što su daska za plivanje ili penasti štap. Kretanje ruku za početak vežbajte stojeći u plićaku kako bi bio bolji osećaj otpora vode.
Kada vaš plivač poveže pokrete ekstremiteta, postavite ga na vaše ruke kako bi i dalje osećalo oslonac u vodi i tek kada primetite da se potpuno samostalno održava, polako ga puštajte.
Mišići za plivanje mogu biti korisni jer će detetu povećati samopouzdanje I osećaj sigurnosti dok se navikava na vodu ali mogu biti i predmet zavisnosti i kasnije pokvariti tehniku plivanja.
Zato je važno u pravo vreme koristiti rekvizite kao što je guma za plivanje, prsluk ili mišići.
Najbolji pristup je da se deca uče plivanju školski, uz instruktora i korišćenje opreme koja tome služi. Opremite vaše male heroje za letnju zabavu u vodi u 4Kids prodavnici i učinite ovo leto nezaboravnim.