Često se upuštate u popravke po kući?
Volite da restauirate nameštaj, samostalno prepravljate određene predmete, krečite ili čak pravite nameštaj?
Ako imate pozitivan odgovor na ovo pitanje, opremanje i organizacija kućne radionicu treba da budu na vrhu vaše “to do” liste pre nego što se upustite u novi radni zadatak. Poznato je da organizacija prostora utiče na našu energiju i motivaciju za rad, te je uređivanje kućne radionice veoma važno za svakog hobistu.
Nastavite sa čitanjem našeg teksta i saznajte kako da opremite i organizujete kućnu radionicu tako da vam svaki novi radni zadatak bude pravo uživanje.
Ukoliko ste rešili da jednu prostoriju u vašoj kući odredite za kućnu radionicu i često se bavite raznovrsnim projketima u vašem domu onda je izbor alata ključan za obavljanje najraznovrsnijih poslova.
Čest izbor hobista su Einhell alati, Woby, Villager alati, kao i brend Beta poznat po ručnim alatima namenjenim profesionalcima, ali i hobistima. U skladu da vašim potrebama, u radionici će vam biti neophodni ručni alati, akumulatorski alati za obavljanje poslova bez korišćenja struje tokom rada, kao i snažni električni alati za veće radove.
Neki od alata koji se najčešće koriste u kućnoj radionici su klešta, šrafcigeri, čekići, bušilice, brusilice, šrafilice, ubodne testere, ključevi, itd.
Ne zaboravite na šrafovski materijal i pribor koji vam je potreban tokom gotovo svih poslova, poput matica, vijaka, tiplova, krep traka, izolir traka i sl.
Koje poslove najčešće obavljate u vašoj kućnoj radionici?
Da li je to prepravka nameštaja, molerski radovi ili vodoinstalaterski poslovi?
Odgovor na ova pitanja jedna je od važnih segmenata prilikom organizacije prostora. Alate i pribor koji najčešće koristite smestite u visini očiju odmah iznad radne površine na kojoj radite, tako da vam uvek budu u vidnom polju i nadohvat ruke. Alate koje najmanje koristite smestite na niže ili visoke pozicije.
Da bi vam na pribor padalo što manje prašine, možete ga smestiti u zatvorene komode ili kutije za alat sa poklopcem.
Ukoliko imate veliku radionicu u kojoj ne radite često, čak iako je samostalno organizujete, snalaženje ponekad može biti pravi izazov.
Stoga je obeležavanje fioka, komoda, polica i kutija sa alatima i mašinama jedna od glavnih stavki koje će vam pomoći prilikom obavljanja radnih zadataka.
Za obeležavanje možete koristiti lepljive papiriće u boji koji označavaju grupu proizvoda. Primera radi crvena boja može označavati ručni alat, plava električni alat, a zelena boja aku alate.Isto tako, kutije, fioke i pregrade na policama možete označiti sa papirićima na kojima ćete napisati šta se u kom delu nalazi. Na taj način, svaki zadatak biće vam znatno lakši, s obzirom na to da nećete gubiti vreme na pronalazak alata i pribora za rad.
Krep trake, selotejp trake, makaze, četke za farbanje i krečenje, šrafovska roba poput eksera, šrafova, tiplova, matica i druge sitnice treba da imaju svoje kutije. U prodavnici možete pronaći praktične organizatore u koje možete rasporediti ovaj pribor i smestiti ga nadohvat ruke.
U zavisnosti od količine kojom raspolažete, možete ih sortirati po veličini - kako god vam je lakše da se snađete. Svaka kutija može sadržati jednu grupu predmeta, a radi lakšeg snalaženja i ove kutije možete obeležite bojama ili na lepljivom papiru istaći sadržaj na kutijama.
Kutije koje su vam najpotrebnije, smestite u blizini radnog prostora.
Mnogi od nas imaju naviku da čuvaju određene stvari uz razmišljanje da će nam nekada zatrebati.
Ipak, desi se da prođu godine, a da određeni predmet ne iskoristite, već on skuplja prašinu u ćošku kućne radionice ili prostorije u vašem domu.
Upravo tako, čuvanjem suvišnih stvari u prostoru nastaje nered, pa je samim tim teže snaći se. Poslednje što želite u vašoj radionici jeste teško snalaženje, koje vam smanjuje efikasnost prilikom obavljanja posla. Osim toga, nered u bilo kom prostoru čini da imamo manjak motivacije i energije preko potrebne za rad.
Ukoliko ste hobi majstor i često sprovodite “uradi sam” projekte, potreban vam je uređen i organizovan prostor, kako biste uživali u majstorijsanju.
Iako smo ovaj segment organizacije stavili kao poslednju stavku, to ne znači da je on manje važan, naprotiv. Veoma je značajno da se prilikom raspremanja i uređivanja kućne radionice oslobodite suvišnih stvari.
Stvari koje definitivno ne treba da se nađu u vašoj kućnoj radionici su pokvarene mašine, polomljeni alat, neupotrebljivi delovi nameštaja ili okovi koji su zarđali i generalno sve sitnice koje niste koristili godinu i više dana.
Postepeno krenite sa čišćenjem i učinite vaš prostor lepšim i prijatnijim za rad.
Nadamo se da vam je naš tekst bio koristan i zanimljiv, te da ste spremni da se upustite u projekat organizacije kućne radionice, a nakon toga se spremite za nove “uradi sam” projekte u kojima ćete uživati!