Svi se mi menjamo tokom godina, a oblikuju nas različite životne situacije i izazovi na koje nailazimo. Sa tim u vezi, menjaju se i odnosi i komunikacija sa našim prijateljima ili roditeljima, pogotovo ukoliko delimo životni prostor sa njima. Budući da je u našoj sredini široko zastupljena praksa da mladi žive pod roditeljskim krovom dugi niz godina, neminovno je da odnosi evolviraju, a u nekim trenucima postanu i veoma zahtevni i iscrpljujući. Generacijski jaz i drugačije životne navike jesu jedan od glavnih uzroka neslaganja, kao i potreba roditelja da iskontrolišu ponašanje svoje, sad već odrasle dece. U cilju održavanja zdravih odnosa, moramo naučiti kako da postavimo granice uvažavajući i poštujući druge.
Ovaj zadatak nije nimalo jednostavan, a mi vam predstavljamo nekoliko korisnih saveta koji će vam pomoći da pronađete zajednički jezik sa roditeljima i kreirate zdraviju svakodnevnicu.
Pre nego što porazgovarate sa roditeljima, razmislite o svim problemima sa kojima se suočavate, a koji su u direktnoj vezi sa roditeljima i vašom komunikacijom sa njima. Analizirajte sve aspekte vašeg odnosa i budite otvoreni da to podelite sa njima. Ovakvi razgovori nikada nisu prijatni, ali su neophodni kako se takve situacije ne bi ponavljale i kako bi vaš odnos napredovao. Pokušajte da iskontrolište ton i budite smireni, jer i samo blago povišen glas može lako da vas uvede u svađu i sukob. Uvek saslušajte šta roditelji imaju da kažu, jer ćete im tako staviti do znanja da ih poštujete i da vam je njihovo mišljenje važno. Koliko god bili neprijatni, ovakve razgovore ne bi trebalo odlagati jer će njihovo izbegavanje samo dovesti do dodatnog pritiska i netrpeljivosti među vama.
Zajednički život sa roditeljima često ne ostavlja dovoljno prostora za sve članove domaćinstva, što jeste jedan od razloga stvaranja negativne atmosfere i loših međusobnih odnosa. Ovaj problem je još izraženiji ukoliko živite u stanu, ali popularna novogradnja može biti odličan izbor za višečlane porodice. Njena osnovna karakteristika je funkcionalno iskorišćen i moderan prostor, što je velika prednost za sve članove domaćinstva. Privatnost je neophodan segment čovekovog blagostanja i normalnog funkcionisanja, stoga bi trebalo da organizujete svoj kutak ili prostoriju koja će biti namenjena iskjučivo vama. Život pod roditeljskim krovom može biti izazovan za povezivanje i druženje sa drugim ljudima i prijateljima, jer ono zahteva posebnu organizaciju i dogovor sa roditeljima. Uvek morate imati u vidu da će im buka smetati, pogotovo ako je reč o kasnim satima.
Postoje određene konfliktne situacije koje su zahtevnije i koje ne možemo samostalno da rešimo. U tim trenucima, podrška stručnog lica, odnosno psihoterapeuta, igra ključnu ulogu u uspostavljanju normalizacije odnosa. Psihoterapeuti ipak poseduju specijalizovano znanje i veštine koje im omogućavaju da identifikuju osnovne uzroke nesporazuma i konflikata, pružajući jednu neutralnu perspektivu. Uz terapeute možemo razviti bolje komunikacione veštine i dobiti konstrutivne savete. Nekada se organizuju zajedničke sesije gde je terapeut u ulozi medijatora i pokušava da smiri tenzije i vodi razgovor ka pronalaženju rešenja koji će biti korisni kako za roditelje, tako i za vas.
Jasno je da se promena duboko ukorenjenog ponašanja ne događa preko noći i da je potrebno mnogo obostranog rada i razumevanja. Pogotovo što roditelji često imaju običaj da i dalje drže kontrolu nad svojom decom, iako su ona odavno samostalna i odrasla. Konflikti među decom i roditeljima najčešće proizilaze iz različitih pogleda na svet, drugačijih svakodnevnih navika i prevelike razlike u godinama. Strpljenje će nam u tim trenucima biti od velike pomoći, jer će nam omogućiti da pažljivo slušamo jedni druge i dobro razmislimo pre nego što burno reagujemo. Kada primetite da nesporazumi eskaliraju i da se granice gaze, udaljite se i napravite pauzu. Smanjite kontakt i pustite da se emocije stišaju, a posle nekog vremena pokušajte ponovo.
Postavljanje granica sa roditeljima može biti izazovno i emotivno iscrpljujuće iskustvo, ali je neophodno zarad vašeg mentalnog zdravlja, pogotovo kada živite pod istim krovom sa njima. U početku ćete možda biti popustljivi i nesigurni u sebe, ali morate istrajati u svojoj nameri da promenite vašu svakodnevnicu i odnos sa vašim roditeljima učinite zdravijim.