Postoje brojni razlozi zbog kojih bi osoba koja je već u radnom odnosu krenula u potragu za drugim zaposlenjem, počev od eventualnih nezadovoljstava povodom trenutnog radnog mesta, pa do želje za prekvalifikacijom ili napretkom.
Postoje brojni razlozi zbog kojih bi osoba koja je već u radnom odnosu krenula u potragu za drugim zaposlenjem, počev od eventualnih nezadovoljstava povodom trenutnog radnog mesta, pa do želje za prekvalifikacijom ili napretkom.
Postoje, međutim, određena pisana i nepisana pravila koja je potrebno imati na umu ukoliko se nalazite u ovakvoj situaciji. Svakako je poželjno da prema trenutnom poslodavcu budete korektni, čime ćete i prilikom aplikacije za novi posao potencijalnom novom poslodavcu pokazati svoju profesionalnost. Zbog toga ćemo se baviti stavkama koje valja imati na umu u toku procesa promene posla, a koje će doprineti korektnom prekidu saradnje sa trenutnim poslodavcem i utisku koji ćete ostaviti prilikom aplikacije za radno mesto u drugoj kompaniji.
Budući da vaš tekući radni angažman već konzumira dobar deo vaših radnih dana, činjenica je da će proces pretrage novih radnih mesta čije kriterijume zadovoljavate i koja bi odgovarala na vaše potrebe može biti iscrpljujuć i skratiti vaše vreme za slobodne aktivnosti. Bez obzira na činjenicu da zasigurno zaslužujete svoje slobodno vreme, nemojte tražiti novi posao u toku radnog vremena, jer ćete na ovaj način ugroziti vaš odnos sa kompanijom za koju trenutno radite. S druge strane, naročito ukoliko tražite posao u Novom Sadu, Beogradu ili drugom većem gradu, pred vama će se nesumnjivo naći širok izbor i sam proces pretrage i apliciranja će biti dinamičan i zahtevati vaš fokus, što nećete moći da iznesete baveći se paralelno vašim radnim zadacima. Nakon radnog vremena, odredite period dana u toku kojeg ćete pretraživati ponude na tržištu rada, pri čemu vam može pomoći i registracija na sajtovima za pretragu oglasa za posao, koji će vam slati obaveštenja o poslovima koji odgovaraju vašim potrebama, interesovanjima i kvalifikacijama.
Vrlo je važno da prilikom aplikacije za novi posao koristite svoju privatnu e-mail adresu. Ukoliko šaljete svoju biografiju sa adrese koja vam je dodeljena od strane trenutnog poslodavca, rizikujete odnos sa njime (budući da postoje načini da ona dođe do njega), ali i utisak neprofesionalnosti koji možete ostaviti na novog poslodavca priikom prijave. Novi poslodavac će o vašem budućem odnosu prema novom poslu zaljučivati i na osnovu vašeg odnosa prema trenutnom radnom angažmanu, stoga se pobrinite da na ovaj način ne pošaljete poruku o vašem neprofesionalnom pristupu. Ukoliko ne posedujete privatnu e-mail adresu, možete je lako napraviti u ovu svrhu, koristeći opciju pravljenja besplatnog naloga na nekom od pretraživača.
Odgovor na pitanje da li da obavestite trenutnog poslodavca o vašoj nameri da promenite posao zavisi od više faktora. Na prvom mestu, ovo zavisi od prirode vašeg odnosa sa poslodavcem, tačnije od toga da li među vama postoje elementi prijateljstva i da li imate razloga da verujete da će vaše napuštanje kompanije značajno usporiti radne procese u njoj i zahtevati pronalazak zamene u najkraćem mogućem roku. Ukoliko je to slučaj, bilo bi korektno da povedete otvoren razgovor sa poslodavcem na ovu temu, ali je za ovo uslov da ne postoji šansa da ćete zbog toga imati drugačiji tretman, kao i da nemate nameru da se predomislite. Ukoliko saopštite poslodavcu da tražite novi posao, a zatim od te namere odustanete, on će imati razloga da sumnja u vašu lojalnost na duže staze, te naposletku može i sam odlučiti da je vreme za prekid saradnje.
Kao i kada je potraga za novim poslom u pitanju, razgovori za posao ne bi trebalo da ometaju vašu efektivnost u toku radnog dana, niti da oni budu ometeni vašim obavezama povodom tekućeg angažmana. Pobrinite se da intervjue zakazujete pre i posle vašeg radnog vremena i nemojte brinuti da će postavljanje ovakvih uslova u vezi sa terminom intervjua smanjiti vaše šanse za zapsolenje, šta više. Novi poslodavac će na osnovu ovoga moći da zaključi da imate dobru radnu etiku i da od vas može da očekuje odgovornost, dok bi u suprotnom mogao da pretpostavi da ćete u budućnosti olako shvatati vaše radne obaveze i tretirati radno vreme u njegovoj kompaniji sa nemarom. S druge strane, na intervjuu za posao bi trebalo da budete fokusirani na temu razgovora i prezentovanje sebe kao dobrog kandidata za dato radno mesto, što nećete biti u mogućnosti da učinite na najbolji način ukoliko razgovor obavljate na pauzi, odnosno u toku radnog vremena.
Promena posla je nesumnjivo zahtevan proces, u toku kojeg je potrebno poštovati obaveze povodom tekućeg angažmana i ispunjavati očekivanja trenutnog poslodavca, a istovremeno promišljati aplikacije i uslove koje nude druge kompanije, pratiti oglase i blagovremeno na njih reagovati prijavom, koja će biti prilagođena navedenim zahtevima. U toku ovog procesa je važno da ostanete profesionalni i ne učinite napuštanje trenutne radne pozicije dramatičnom neadekvatnim postupcima, kako zbog toga što bi neprestano trebalo da radite na izgradnji vašeg imidža profesionalca, tako i iz uopšte etičkih razloga. Promišljajte svoje korake i odluke, što će naposletku zasigurno rezultirati poslovnim uspesima i napretkom.