Mnoge devojke i žene susreću se sa problemima poput gojaznosti, maljavosti, opadanja kose, akni, insulinske rezistancije, izostanka menstruacije i slično. Sve ovo može, a i ne mora, biti posledica policističnih jajnika. Danas upravo govorimo o tome kako prepoznati situaciju zvanu policisticni jajnici. Lecenje je naravno moguće i nema mesta panici. Na početku je važno da znate - rešivo je.
Sindrom policističnih jajnika predstavlja veoma čest hormonalni poremećaj, koji se javlja kod mladih žena u reproduktivnom dobu. Policistična građa jajnika predstavlja prisutvo više cističnih folikula u jajnicima, koji su nastali usled poremećaja rasta i razvoja folikula tj. jajne ćelije i izostanka ovulacije. Verovatno u svom okruženju imate bar jendu osobu za koju i ne znate da se bori sa ovim sindromom. Kažemo da je u pitanju sindrom, jer se istovremeno pokazuje veći broj simptoma. Statistike pokazuju da jedna od deset testiranih žena ima dijagnozu - policisticni jajnici. Posledice koje neke od žena osete su izostanak ovulacije, pa samim tim i teškoća ostanka u drugom stanju.
Stručnjaci nisu još uvek u potpunosti sigurni šta je to što izaziva sindrom policističnih jajnika, ali lekari su saglasni da dva faktora imaju značajnu ulogu, a to su: nasledni faktori i životne navike. Mnogo žena koje imaju problem sa sindromom policističnih jajnika, imaju i stanje koje je poznato pod nazivom insulinska rezistencija. Insulinska rezistencija se javlja kada telo ima poteškoća u izvođenju normalnih „aktivnosti“ insulina, kao što je na primer regulacija šećera u krvi. Visok nivo insulina može da ubrza stvaranje muških hormona. Insulinska rezistencija može biti izazvana ili genetskim faktorima ili životnim navikama (kao što je gojaznost), ili može biti kombinacija ova dva faktora. Takođe, ono što još mogu biti posledice su: dijabetes tipa 2, metabolički sindrom, povišen krvni pritisak, depresija i anksioznost.
Verovatno već i znate da sindrom policističnih jajnika mnogi nazivaju „kradljivcem ženstvenosti“, upravo zbog pojave akni i povećane maljavosti. Ovo su ujedno neke od prvih odlika ovog sindroma. Akne se u najvećem broju slučajeva javljaju u predelu brade, odnosno na donjoj polovini lica. Međutim, devojke, ukoliko imate ovakav problem, nemojte paničiti. Mnogo je primera gde ovaj simptom nije bio posledica policističnih jajnika. Važno je da posetite svog ginekologa, obavite pregled, a onda nakon toga krenete dalje u rešavanje problema akni. Takođe, opadanje kose i gojaznost mogu biti još neki od simptoma.
Pre svega, važno je da promenite način života. Ukoliko imate problema sa viškom kilograma, pokušajte da ih se rešite na zdrav način. Promenite ishranu, uvrstite u svoju rutinu svakodnevnu fizičku aktivnost, pijte dosta tečnosti i ne zaboravite na redovan san. U dogovoru sa svojim lekarom, počećete sa određenom terapijom, ukoliko su vaš problem upravo policisticni jajnici. Posledice se mogu sprečiti i zato je važno da delate pravovremeno. Neki od delotvornih preparata su svakako Policistin, koji je namenjen isključivo osobama sa ovim simptomom, kao i Miocystin koji pomaže kod regulisanja ovulacije, smanjuje insulinsku rezistenciju i ne nosi rizik od neželjenih efekata. Takođe, još jedan dijetetski preparat koji koriste mnoge žene sa ovim sindromom je Inofem. On dokazano prirodno reguliše hormonski disbalane, smanjuje broj cisti koje se javljaju kod sindroma policističnih jajnika, reguliše menstrualni ciklus, stimuliše ovulaciju i razvoj zrele jajne ćelije, pozitivno utiče na plodnost...
Dakle, sada znate sta su policisticni jajnici, kakve simptome imaju i koji bi to alarmi trebalo da vas pokrenu da odete ginekologu. Nemojte zaboravljati naravno ni dermatologa, ni endokrinologa, jer ćete samo sinergijom i stručnim savetima uspeti da rešite ovaj problem. Uvek se pre konzumiranja bilo kog preparata konsultujte sa svojim lekarom i obavite pregled, kako biste znale tačno stanje svog organizma. Brinite o zdravlju svojih reproduktivnih organa i budite srećne i ispunjene!