Toksicne veze ne donose ništa dobro i to nam je svima jasno. Ili nam je bar jasno u nekom određenom trenutku. Svedoci smo činjenice da sve više žena ostaje u partnerskim odnosima iako im više nije lagodno, nisu srećne, mažene i pažene. Kako reci ne u takvim trenucima i osloboditi se okova koje sa sobom nose takvi odnosi? Zašto trpimo veze koje nam ne donose dobro? Zašto trpimo okolnosti koje nas povređuju psihički i fizički?
Nasilje u porodici koje se završava teškim povredama ili čak smrtnim ishodom sve je češća pojava. Svi partnerski odnosi počeli su upravo onako kako ste želele – pažnja nije izostajala, ljubav je bila prisutna, sve je bilo idealno za vas. A onda je počelo da se menja. Počelo je zanemarivanje, nepodržavanje, uvrede, možda i šamari. Strah se uvlači u vas i počinjete da verujete da same ne biste uspele. A čak i kada smognete snage da kažete sebi možeš sama, pojavi se strah od toga šta bi partner mogao da uradi ukoliko biste ga ostavile. Najveći procenat žena ostaje u lošim vezama i brakovima iz straha, pa zato, ukoliko vam se ovo dešava, znajte da niste same!
Ukoliko su odnosi trajali dovoljno dugo da su došla i deca, stvar se potpuno menja. Majka kao majka više ne stavlja sebe na prvo mesto, već dobrobit svoje dece. Misleći da im tako čini uslugu, ostaje sa osobom koja je psihički i fizički maltretira, ili jednostavno odnos više nije kao što je nekada bio – svađe su česte, prepirke ne prestaju, seksualni život je ugašen. Ono što psiholozi uvek naglašavaju jeste da deca sve vide. Koliko god da ste ubeđeni da taj tamni deo vaših porodičnih odnosa postoji izvan njihovog vidokruga, varate se. Deca će biti srećna ukoliko su njihovi roditelji pojedinačno srećni. Razvod braka ili prekid toksicne veze ne znači nužno patnju deteta.
Treći razlog zašto ljudi ostaju u toksičnim vezama jeste navika. Bilo da je u pitanju zajednički život ili ne, nakon nekoliko godina partnerski odnos postane tzv cimerski odnos. Navika je jedino što vas veže, iako su osećanja izbledela i nema više ni hemije, ni prijateljskog odnosa. Vi jednostavno samo postojite jedno sa drugim i ništa više. Nemojte dozvoliti da vas navika i ušuškani život spreče u tome da pronađete osobu svog života, osobu koja će vam biti vetar u leđa, najbolji prijatelj, podrška, ljubavnik i zaštitnik. Važno je znati kako reci ne u određenim situacijama i vratiti se sebi, svom biću, svojim potrebama i stvarnim željama.
Ova stavka najviše se odnosi na žene koje idealizuju svoje partnere. Odnosi su se pogoršali, svađe su česte, partner nema razumevanja, izdiže sebe spuštajući vas... Sve što uradite nije dobro, manje ste vredni, važni, lepi, požrtvovani. Dok je on sve suprotno od toga. Ubedio vas je u priču da je on gospodin pravi. I vi nastavljate da verujete u iluziju. Vi više ne volite njega kakav jeste – prek, prkosan, bezosećajan, ponosan, već iluziju koju ste stvorili u svojoj glavi. Možda vas privlači fizički i seksualni život je dobar, pa ste jednostavno odlučili da napravite kompromis. Nikada nemojte praviti kompromise kada su takve stvari i toksicne veze u pitanju. Zapitajte se dobro – šta vi u stvari volite u vašem odnosu?
Još jedan vrlo čest razlog zašto žene ostaju u vezama i brakovima koji im štete jeste osećaj sramote. Ne stide se žene svojih partnera, već sebe i svog izbora, stide se svoje nemoći i stide se trenutka traženja pomoći. Stide se osuda okoline, odbacivanja i ogovaranja. Ono što je najvažnije jeste naučiti kako reci ne svojim strahovima od sramote. Nije sramota biti sam, nije sramota biti tužan, nije sramota potražiti pomoć!
Ako se plašite svog partnera, ako više ne uživate sa njim, ako je sve po njegovom, ako često „plane“ jer ga „izbacite iz takta“, ako vas spušta da bi uzdigao sebe, ako ste pod stalnom kontrolom, strahom da će vas ostaviti i prevariti izađite iz takvih odnosa. Ukoliko trpite nasilje bilo koje vrste, prijavite ga! Svako nasilje možete prijaviti policiji, tužilaštvu, centru za socijalni rad i zdravstvenim ustanovama.